Nauka

O pamięci ciąg dalszy

Ostatnio przybliżyliśmy trochę funkcjonowanie naszej pamięci. Dziś zastanowimy się nad jej funkcjami i rodzajami. W jaki sposób zapamiętujemy docierające do nas informacje?
Jak długo nasza pamięć przechowuje informacje?

Zapamiętywanie możemy określić jako proces, na który składa się kodowanie, magazynowanie i odtwarzanie docierających do nas informacji. Do naszego mózgu napływa mnóstwo bodźców, na których się nie skupiamy (nie kodujemy i nie przechowujemy), a tym samym nie jesteśmy w stanie ich odtworzyć.

Kodowanie to pierwszy krok skutecznego zapamiętywania. Rejestrujemy te informacje, które są dla nas ważne, zwracają naszą uwagę. Dzięki powtórkom przenosimy je do pamięci długotrwałej, gdzie są magazynowane. W momencie, kiedy dana informacja jest potrzebna, nasz mózg ją odtwarza.

RODZAJE PAMIĘCI

Każda przyjmowana przez nas informacja musi pokonać 3 stopnie, aby mogła pozostać
w naszej pamięci na stałe. Służą do tego trzy rodzaje pamięci. Pierwszy z nich, to pamięć sensoryczna, następnie – krótkotrwała i kolejna – długotrwała.

Pamięć sensoryczna jest najkrótsza. Gromadzą się w niej wszystkie informacje odbierane przez nasze zmysły, ale krążą tylko przez niecałą sekundę. Przykładem pamięci sensorycznej jest to, że gdy ktoś macha kijem rozżarzonym na końcu, to nie widzimy przesuwającego się punktu, ale kreskę. Podobnie po dotknięciu czujemy przez pewien czas dotyk, mimo że nie jesteśmy już w kontakcie z przedmiotem, który nas dotknął.

W pamięci krótkotrwałej informacje są przechowywane  do 30 sekund. Wybierane są jedynie informacje interesujące, ważne i te, które nam coś przypominają. Ma ograniczoną pojemność, która wynosi około 7 elementów. Przykład: W celu zrozumienia długich zdań
w rozmowie, trzeba pamiętać, pierwszą część zdania w celu zrozumienia całości. Pamięć krótkotrwała jest mechanizmem, który pozwala na czasowe pamiętanie początku zdania.
Po zrozumieniu informacji, nie jest koniecznym, aby pamiętać dłużej te informacje i mózg zapomina słowa.

W pamięci długotrwałej przechowywane są wiadomości nabyte w czasie nauki oraz uzyskane w wyniku doświadczenia życiowego. Ten rodzaj pamięci stanowi źródło wszelkiej wiedzy i umiejętności człowieka. Posiada praktycznie nieograniczoną pojemność. Informacje przechowywane przez pewien czas w pamięci krótkotrwałej mogą przekształcić się w pamięć długotrwałą, o ile nic nie zakłóci tego procesu. Musimy je powtarzać, wizualizować, łączyć, a cały ten proces powinien odbywać się przy dużym poziomie koncentracji uwagi.

W bardzo dużym skrócie tak właśnie działa nasza pamięć. Mam nadzieję, że coś zapamiętacie o pamiętaniu. 🙂

D.B.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s