Kilka słów o oddychaniu
Oddech, zazwyczaj nawet się nad nim nie zastanawiamy. A jednak bez niego nie moglibyśmy żyć. Oprócz tego, że jest podstawową funkcją życiową, wpływa również na nasze samopoczucie i zdrowie.
Czy obserwowaliście kiedyś, jak wygląda Wasz oddech, gdy jesteście zrelaksowani, a jak gdy jesteście zdenerwowani. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ oddychając świadomie i prawidłowo, możemy złagodzić stres i lepiej panować nad swoimi emocjami.
Jaka jest zależność między emocjami i oddechem?
Rytm oddychania zmienia się pod wpływem myśli i emocji. Kiedy się stresujemy lub przeżywamy silne emocje, oddech przyspiesza i ulega spłyceniu. Następuje wtedy wzrost napięcia mięśni szkieletowych. Jeśli zaczniemy wstrzymywać nasz oddech, może doprowadzić to do niedotlenienia mózgu i całego ciała. Z kolei, gdy będziemy oddychali bardzo szybko, może doprowadzić to do hiperwentylacji.
Badania pokazują, że osoby lękliwe i nieśmiałe mają tendencję do oddychania płytkiego, na poziomie klatki piersiowej. Osoby zrelaksowane natomiast oddychają wolniej, głębiej i na poziomie przepony. Tylko czym jest ta przepona? Jest to płaski mięsień przypominający kopułę, który oddziela jamę brzuszną od klatki piersiowej. Podczas snu porusza się ok 1 cm, a w normalnym, spoczynkowym oddychaniu około 2-3 cm. Przy głębokim oddychaniu ruch przepony może osiągać wartość nawet 10 cm.
Jakie są korzyści z oddychania przeponą?
Główną korzyścią jest dopływ tlenu do mózgu i mięśni. Następuje też pobudzenie przywspółczulnego układu nerwowego, co sprzyja stanowi wypoczynku i uspokojenia. Poprawia koncentrację uwagi. Wyzwala reakcję relaksacji, która obniża ciśnienie krwi, spowalnia pracę serca, zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych, a także powoduje wzrost aktywności mózgu w postaci fal alfa.
Jak oddychać?
Warto na ćwiczenia oddechowe poświęcić przynajmniej kilka minut dziennie. Oto przykład:
1. Możesz położyć się, stać lub siedzieć. Zadbaj o prosty kręgosłup i wygodną pozycję.
2. Połóż rękę tuż pod klatką piersiową, podczas wdechu brzuch powinien unosić się do góry,
a podczas wydechu opadać.
3. Powoli nabierz powietrze nosem.
4. Zatrzymaj powietrze na 2-3 sekundy.
5. Powoli wypuść powietrze ustami lub nosem.
Próbuj wykonać przynajmniej kilka takich ćwiczeń każdego dnia, a z czasem oddychanie przeponą wejdzie w Twój nawyk.
D.B.