Motywatory, Rozwój

Jak postawić sobie dobry cel?

Zaczął się nowy rok. Początek roku, to często czas stawiania sobie nowych celów, postanowień, marzeń. Jednak często trudno je później zrealizować. Czemu się tak dzieje? Bywa, że źle formułujemy nasze cele. Czasami są zbyt ogólne lub nazbyt ambitne, co sprawia, że czujemy się nimi przytłoczeni i postanawiamy odpuścić. Dlatego dzisiaj przedstawię Wam metodę SMART.

SMART to metoda określania celów często stosowana m.in. biznesie, sporcie, terapii. Jednak warto poznać na czym polega ta metoda i korzystać z niej na co dzień. Samo słowo SMART z języka angielskiego oznacza mądry, sprytny. I właśnie takie powinny być nasze cele.

Każda literka w tym słowie ma swoje znaczenie. Dla ułatwienia przedstawię polską wersję.

S – Sprecyzowany

M – Mierzalny

A – Atrakcyjny

R – Realistyczny

T – Terminowy

Sprecyzowany – ten punkt mówi, że mamy jasno wiedzieć, co chcemy osiągnąć oraz czego dotyczy nasz cel. Stawiamy sobie konkretne wyzwanie. Na przykład: zacznę ćwiczyć – to nie jest sprecyzowany cel, ponieważ jest zbyt ogólny. Zacznę ćwiczyć przysiady – to jest sprecyzowany cel.

Mierzalny – dobrze określony cel powinien dawać nam możliwość sprawdzenia postępów.  Na przykład: będę robił przysiady przez 15 minut w każdy wtorek i czwartek.

Atrakcyjny – jeśli chcemy coś osiągnąć dobrze, aby było to dla nas motywujące i niosło ze sobą jakieś korzyści. Na przykład: będę oszczędzał konkretną sumę pieniędzy (ważne, żeby sprecyzować dokładną wartość), dzięki temu w wakacje pojadę na wycieczkę.

Realistyczny – czyli możliwy do osiągnięcia. Jeśli nigdy wcześniej nie biegaliśmy, to nie zakładajmy, że od razu przebiegniemy maraton. Jeśli chcemy jechać na wycieczkę, to wybierzmy miejsce, w które można jechać, a nie na przykład lot na Księżyc.

Terminowy – czyli z określoną datą, do kiedy chcemy go wykonać. To ważny krok, ponieważ jeśli nie mamy określonej daty, to ciągle odkładamy nasz cel w czasie, a w konsekwencji nie realizujemy go.

No to teraz przećwiczmy na przykładzie.

Będę się więcej uczył. Czy jest to dobrze postawiony cel? Nie do końca. Nie wiadomo do końca co to znaczy, że będę się więcej uczył, nie wiadomo też kiedy się będę więcej uczył i czy będę miał czas.

Będę uczył się angielskiego 3 razy w tygodniu (w poniedziałek, środę i czwartek o godzinie 18) po 30 minut do końca czerwca.

Czy są spełnione warunki?

Sprecyzowany – będę uczył się angielskiego.

Mierzalny –  3 razy w tygodniu (w poniedziałek, środę i czwartek o godzinie 18) po 30 minut.

Atrakcyjny – dzięki nauce będę mógł osiągnąć lepszą ocenę oraz porozumieć się za granicą.

Realny – jestem w stanie poświęcić 3 razy w tygodniu po 30 minut na naukę angielskiego.

Terminowy – będę realizował ten cel do końca czerwca.

Mam nadzieję, że spodobała się Wam metoda SMART i wykorzystacie ją przy stawianiu sobie nowych celów i postanowień, bo naprawdę warto 🙂

DB

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s