Nauka

Popularne mity (?) w psychologii

„Wykorzystujemy 10% naszego mózgu”,  

„Psychopata to z pewnością zły człowiek”,  

 „Skoro teraz mi się udało, to znaczy, że teraz prawdopodobnie będzie zupełnie inaczej”.  

Wydaje się, że wyżej wymienione zdania (a przynajmniej jedno z nich) słyszał każdy z nas. Pytanie brzmi – czy to aby na pewno prawda?  

Czas najwyższy, aby to sprawdzić!  

  1. „Wykorzystujemy 10% naszego mózgu” 

Ten mit pojawił się w momencie badań nad myszami. W tym eksperymencie usuwano 90% mózgu uśpionej myszy, które po przebudzeniu – ku zdziwieniu badaczy – nadal funkcjonowały! Tak wysunięto wniosek, że człowiek wykorzystuje tylko 10% mózgu. 

No dobrze, skoro wykorzystywalibyśmy tylko 10% mózgu, w momencie poważnych urazów, takich jak wylew krwi do mózgu lub wypadku, który mógłby go uszkodzić, nie byłoby to nic poważnego – w końcu 10% tego organu to naprawdę niewiele.  

Niestety, takiej informacji nie otrzymamy od lekarzy, ponieważ nawet delikatne uszkodzenie mózgu, może poważnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.  

Funkcjonowanie naszego mózgu może być sprawdzone za pomocą rezonansu magnetycznego, a także EEG, które pokażą, jak na dłoni, że korzystamy ze wszystkich części mózgu, nawet podczas snu.  

  1. „Psychopata to na pewno zły człowiek” 

Z tym określeniem mogą kojarzyć się różne słowa: „Brak skrupułów”, „Manipulant”, „Agresja”. W literaturze, w tzw. „kryminałach” pojawiają się bardzo często osoby, które bez mrugnięcia okiem potrafią – z wielką dozą okrucieństwa – dokonywać zabójstw. Często też spotyka się osoby, które charakteryzują tak kogoś, kto ich zdaniem – zrobił w życiu tyle złych rzeczy, że na pewno jest psychopatą, którego trzeba zamknąć w szpitalu psychiatrycznym.  

Prawdą jest, że psychopatia to zaburzenie, które znajdziemy na liście chorób.  

Nieprawdą jest to, że każdy, kogo dotknęło to zaburzenie dokonuje w życiu złych rzeczy.  

Aby mówić o psychopatii, potrzeba wielospecjalistycznej wiedzy, wielu badań, ponieważ to zaburzenie zdarza się bardzo rzadko. Przyjmuje się, że na całą populację (a więc wszystkich ludzi, którzy znajdują się na kuli ziemskiej) 2% osób, to osoby dotknięte psychopatią.  

Dlatego warto następnym razem zastanowić się, czy psychopaci powinni kojarzyć się nam z tym, co najgorsze.  

  1. „Skoro teraz mi się udało, to znaczy, że teraz prawdopodobnie będzie zupełnie inaczej” 

Jak myślisz, zrzucając monetą 10 razy większe szansę są na to, aby wypadło nam 10 razy orłem do góry (O), reszką do góry (R), czy ciąg numer 3? 

  1. O,O,O,O,O,O,O,O,O,O 
  1. R, R,R,R,R,R,R,R,R,R 
  1. R,O,R,O,R,R,O,R,O,O 

Jeżeli wybrałeś ciąg trzeci to znaczy, że należysz do osób, które wierzą temu mitowi. Nam, jako ludziom, wydaje się, że mniej prawdopodobne jest to, aby 10 razy moneta wskazała orła lub reszkę. A to nieprawda! Moneta przecież nie pamięta tego, co miało miejsce przed chwilą, dlatego przy każdym rzucie istnieje taka sama szansa (50%) na wyrzucenie orła lub reszki.   

Takie myślenie wpływa na nasze decyzje. Na przykład grając w pokera, uważamy, że jeśli ktoś miał dwa razy z rzędu trzy asy, w następnym rozdaniu będzie miał słabsze karty. Cóż, prawdopodobieństwo to dział matematyki, a matematyka to nauka, w której nie ma miejsca na spekulacje i odrobinę szczęścia.  

Mity są i będą. A naszym zadaniem powinno być to, aby – za pomocą dostępnych wyników badań –  poddawać weryfikacji to, co trafia do nas, nie tylko od innych osób, ale też z internetu, książek, czy gazet.  

E.K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s