Rozwój

Rodzaje inteligencji

      Inteligencja to nic innego, jak zdolność do przetwarzania pewnego rodzaju informacji, które wynikają z ludzkiego biologiczno – psychologicznego uwarunkowania. Do tej chwili wyróżniono aż 7 rodzajów inteligencji!  

  1. Inteligencja muzyczna  

To wrażliwość słuchowa na człowieka. Związana jest z wrażliwością na muzykę, rytm, melodię oraz dźwięki płynące z otoczenia. Ma wpływ na emocje, skojarzenia, naszą świadomość, a także pamięć.  

  1. Inteligencja cielesno – kinestetyczna  

To sprawne wykorzystywanie i koordynowanie pracy wielu systemów ludzkiego ciała – na przykład nerwowego, motorycznego, czy percepcyjnego. Tutaj warto wymienić zdolność szybkiej nauki pływania, prowadzenia samochodu, nauki tańca, czy jazdy na rowerze  

  1. Inteligencja logiczno – matematyczna  

To umiejętność rozumowania i liczenia oraz szybkiego dostrzegania związku, relacji, a także prawidłowości pomiędzy liczbami a rzeczami. Osoba cechująca się wysoką inteligencją logiczno – matematyczną nie ma problemu z szybkimi obliczeniami lub logicznym i precyzyjnym myśleniem.  

  1. Inteligencja werbalna  

To wrażliwość na brzmienie i bogactwo języka. Przejawia się w umiejętności czytania ze zrozumieniem, pisania, czy też porozumiewania się. Ludzie posiadający tę inteligencję zważają na język, nie mają również problemów z analizowaniem tekstów.  

  1. Inteligencja przestrzenna 

Odnosi się do dziedzin, w których wymagana jest wyobraźnia przestrzenna oraz dostrzeganie związków pomiędzy różnymi elementami przestrzeni. Do takich dziedzin można zaliczyć grafikę, rzeźbę, architekturę.  

  1. Inteligencja interpersonalna  

To umiejętność wnikliwego dostrzegania emocji i uczuć wśród innych osób, a także zdolność do dostrzegania motywów ich postępowania. Ten rodzaj inteligencji jest niezbędny w pracy, która wiąże się ściśle z kontaktem z drugim człowiekiem.  

  1. Inteligencja intrapersonalna 

To umiejętność rozpoznawania i dostrzegania własnych emocji, odczuć, stanów psychicznych. Osoba charakteryzująca się wysoką inteligencją intrapersonalną rozumie, dlaczego zachowuje się w dany sposób. Posiada ona również rzeczywisty obraz siebie samego (zna swoje wady, wie, jak nad nimi pracować, ale też wie, jakie posiada zalety).  

Jak widać, inteligencja ma wiele odsłon. Warto zapoznać się z tym podziałem, aby zrozumieć, że każdy z nas posiada określone zdolności, dzięki którym może się rozwijać 🙂

E.K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s