Emocje

7 kroków do bycia wdzięcznym

            Nie jest trudno być wdzięcznym, gdy wszystko układa się po naszej myśli. Wyzwaniem jest wdzięczność w tych gorszych chwilach. 

            Prof. Robert A. Emmons uważa, że nawet wtedy możemy ćwiczyć umiejętności bycia wdzięcznym. 

Według niego jest to podejście do życia, które możemy rozwijać, kierując się kilkoma zasadami.

Oto one:

1) Zaczynaj i kończ dzień z uśmiechem. Poszukaj czegoś, co go wywoła. Przypomnij sobie jakąś miłą chwilę, zabawne zdarzenie albo uśmiechnij się bez powodu – do spotkanego przed domem sąsiada, dziecka, psa merdającego ogonem lub obłoku płynącego nieba.

2) Licz dary losu. Zdarza się, że w codziennej gonitwie skupiamy się na trudnościach i przegapiamy momenty, za które możemy być wdzięczni. Dlatego co dzień, najlepiej wieczorem, znajdź kilka minut i pomyśl, co tego dnia dostałeś od życia. Znajdź przynajmniej trzy rzeczy, za które możesz być wdzięczny.

3) Pamiętaj o chwili na wdzięczność w dobre i złe dni, łatwe i trudne, gdy jesteś spokojny i wtedy, gdy się czymś denerwujesz. Pamiętaj, że trudności mogą wiele Cię nauczyć.

4) Pomóż komuś. Pomyśl o kimś, kto Cię może potrzebować. Spotkaj się z nim albo przynajmniej wyślij mu wiadomość, że myślisz o nim, jesteś potowy pomóc.

5) Wyrażaj wdzięczność. Otacza nas wiele dobroci i przyjaznych ludzi. Podziękuj im, że są z Tobą.

6) Kiedy się budzisz, dziękuj za dzień, który masz przed sobą. Kiedy zasypiasz, bądź wdzięczny za dzień, który minął. Za każdy z tysięcy oddechów, dzięki którym mogłeś go przeżyć.

7) Pomyśl i pamiętaj o cytacie dostępnym w sieci: „ Jeżeli masz jedzenie w lodówce, ubranie na grzbiecie, dach nad głową i łóżko do spania, jesteś w lepszym położeniu niż 75% ludzi na świecie”.

I.M.

1 myśl w temacie “7 kroków do bycia wdzięcznym”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s