Zdrowie

Bezpieczeństwo w Internecie

Od kilku lat Internet jest coraz bardziej obecny w naszym codziennym życiu. Pandemia sprawiła, że korzystamy z niego jeszcze więcej, choćby do lekcji on-line czy kontaktów z bliskimi, z którymi nie możemy się spotkać.

Internet niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki niemu w bardzo szybki sposób możemy skontaktować się z kolegą/koleżanką. Możemy sprawdzić w nim bieżące informacje z całego świata. Możemy poszukać informacji na temat, który nas ciekawi. Możemy zgłębiać wiedzę. Możemy też słuchać muzyki czy obejrzeć film. Moglibyśmy jeszcze długo wymieniać te korzyści. Jednak czy oprócz korzyści Internet ma również zagrożenia? Niestety tak.

Niebezpieczne kontakty

Poznając kogoś w Internecie, pamiętaj, że nie każdy jest tym, za kogo się podaje. Nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, kto tak naprawdę jest po drugiej stronie komputera. Chroń swoją prywatność. Nie podawaj swojego adresu. Nie wysyłaj swoich zdjęć. Pamiętaj, że ktoś może je skopiować, przerobić i przesłać dalej. Nie umawiaj się z osobami, których nie znasz.

Cyberprzemoc

W Internecie możemy zetknąć się z cyberprzemocą. A oto jej przykłady:

  • ktoś wyzywa, straszy lub poniża kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,
  • ktoś robi zdjęcia lub nagrywa film z osobą, która nie wyraziła na to zgody,
  • ktoś umieszcza w sieci lub rozsyła za pomocą telefonu zdjęcia, filmy, teksty, które kogoś obrażają lub ośmieszają,
  • ktoś włamuje się na czyjeś konto internetowe (np. w serwisie społecznościowym).

Pamiętaj jeśli jesteś świadkiem lub ofiarą cyberprzemocy zgłoś to osobie dorosłej.

Hejt

W Internecie możemy znaleźć też obraźliwe wpisy, np. pod filmami, postami czy zdjęciami. Takie nieprzyjemne komentarze nazywamy hejtem. Niestety jest to zjawisko bardzo powszechne. Pamiętaj by nie przyłączać się do takich wpisów i zgłaszaj je administratorowi portalu, z którego korzystasz.

Nadużywanie Internetu

Pamiętaj, aby zachowywać umiar w korzystaniu z Internetu. Zbyt długie korzystanie z ekranów urządzeń może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu (ból oczu, ból głowy, problemy z zasypianiem). Nadużywanie Internetu ma również negatywny wpływ na życie rodzinne i codzienne obowiązki. Dobrym pomysłem może być mierzenie ilości czasu spędzanego przy komputerze.

Szkodliwe treści

W sieci można natknąć się na strony, które nie są przeznaczone dla dzieci lub takie, które zawierają nieodpowiednie treści, np. ośmieszające kogoś. Może się też zdarzyć, że znajdziesz tam treści namawiające Cię do złych lub niezdrowych zachowań, np. palenia papierosów. Pamiętaj, aby omijać takie strony.

Wirusy

W sieci krąży wiele niebezpiecznych wirusów, które mogą uszkodzić Twoje urządzenie lub spowodować utratę Twoich plików. Dlatego ważne, aby na urządzeniu, za pomocą którego korzystasz z Internetu, mieć zainstalowany program antywirusowy.

Podsumowując, Internet ma bardzo wiele zalet, ale ma również swoje wady. Ważne, aby z sieci korzystać w sposób rozsądny i unikać zagrożeń, o których była mowa powyżej.

D.B.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s