Nauka

Jak funkcjonuje nasza pamięć?

Zaczniemy od fachowej definicji pamięci.

Pamięć jest procesem kodowania, przechowywania i odtwarzania efektów naszej aktywności zarówno tej zewnętrznej (działanie), jak i wewnętrznej (psychicznej). Inaczej mówiąc, pamięć jest zdolnością organizmu do przyswajania, przechowywania i odtwarzania własnych doświadczeń życiowych (Kurcz, 1992).

Tyle, jeśli chodzi o definicję. W naszym życiu pamięć odgrywa bardzo ważną rolę. Każdego dnia musimy zapamiętać mnóstwo nowych informacji. Dlatego nasz mózg prowadzi pewną selekcję wiadomości, które do niego docierają.

Możemy wyróżnić kilka kryteriów:

Ważność – łatwiej zapamiętujemy informacje, które mają dla nas duże znaczenie. Wtedy motywacja wewnętrzna jest na tyle silna, że koncentracja osiąga bardzo wysoki poziom.

Świeżość – dobrze pamiętamy dopiero co usłyszane informacje. Trafiają one do pamięci krótkotrwałej. Jeśli chcemy zapamiętaj je na dłużej, powinniśmy je  powtórzyć, aby zostały przetransportowane do pamięci długotrwałej.

Otoczenie – może wspierać, jak i przeszkadzać w zapamiętywaniu. Jedni lepiej zapamiętują w ciszy, innym łatwiej pracuje się przy muzyce.  Znaczenie ma także porządek w miejscu pracy, jego atmosfera, zapach i inne. W późniejszym przywoływaniu informacji, można pomagać sobie, wykorzystując bodźce działające na nasze zmysły w otoczeniu, w którym się uczyliśmy.

Początek i koniec – najłatwiej zapamiętujemy wiadomości usłyszane na początku i na końcu (np. lekcji). Największy problem mamy z odtwarzaniem informacji „środkowych”.

Przerwa – zazwyczaj po kilkudziesięciu minutach uczenia się nasza koncentracja spada. Dlatego ważne są kilkuminutowe przerwy, aby nasz umysł mógł odpocząć.

Zaciekawiło Was funkcjonowanie pamięci? Chcielibyście wiedzieć więcej? Już niedługo kolejne ciekawostki o funkcjonowaniu naszej pamięci.

D.B.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s