Motywatory, Rozwój

Trochę o motywacji

Samo słowo motywacja pochodzi od łacińskiego słowa „movere”, co oznacza ruszać się, przemieszczać. Motywacja to coś, co zachęca nas do działania i sprawia, że chce się nam coś robić. Jest to swoista siła napędowa, która może wynikać z naszego wnętrza lub mieć swoje przyczyny zewnętrzne.

O motywacji wewnętrznej mówimy, gdy nasze działania nie wiążą się z zewnętrznymi bodźcami, nagrodami. Robimy coś, co sprawia nam przyjemność, rozwija nas i ciekawi, a satysfakcję daje nam już samo osiągnięcie celu.

O motywacji zewnętrznej mówimy, gdy nasze działania związane są z czynnikami zewnętrznymi. Robimy coś, aby w zamian coś uzyskać lub uniknąć jakiejś straty.

Oczywiście najlepiej mieć motywację wewnętrzną, ponieważ ona nas rozwija i daje nam radość. Tylko to nie zawsze jest takie proste. Bywa też tak, że zaczynamy od motywacji zewnętrznej, która z czasem przechodzi w motywację wewnętrzną. Jeśli chcemy sprawdzić, czy dane zachowanie wynika z motywacji wewnętrznej czy zewnętrznej, zadajmy pytanie: „po co to robię?”. Niektórzy czytają książki, bo lubią (motywacja wewnętrzna), inni zaś dlatego, że nauczyciel zadał do przeczytania (motywacja zewnętrzna). Można też zacząć czytać książkę, aby móc o niej porozmawiać ze znajomymi (motywacja zewnętrzna), a potem już w trakcie czytania, czerpać z tego prawdziwą przyjemność i mieć ochotę na więcej (motywacja wewnętrzna).

Jak zwiększyć motywację wewnętrzną?

Ciekawość – jeśli coś nas interesuje, to motywacja do zgłębiania danej wiedzy wzrasta.

Docenianie – jeśli ktoś nas za coś chwali wzrasta w nas motywacja wewnętrzna do dalszej pracy i zdobywania kolejnych pochwał.

Współpraca – wewnętrzna motywacja może wzrastać w sytuacji, kiedy współpracujemy z kimś i czerpiemy z tego satysfakcję. W takich sytuacjach widząc zaangażowanie drugiej strony często mamy ochotę zwiększyć własne.

Wyzwania – stawianie sobie realnych celów, które są dla nas ważne, sprzyja wewnętrznej motywacji. Ważne, aby śledzić postępy w realizacji tych celów.

Rywalizacja – czyli okazja do porównania swoich wyników z innymi osobami. Bardzo ważne jest podkreślenie, że musi być to zdrowa rywalizacja, która oznacza wzajemne motywowanie do działania, a nie bezwzględną chęć bycia najlepszym.

Myślę, że warto czasami zastanowić się co nas motywuje i co możemy zrobić, aby być bardziej zmotywowanym.  

D.B.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s