Emocje

Przytulenie ma znaczenie

Przytulanie jest zupełnie naturalnym odruchem. Ma znaczenie w relacjach rodzinnych, jest ważne na każdym etapie naszego życia od dzieciństwa aż do dorosłości.

Przytulenie może być na powitanie, może być to symboliczne przytulenie mające dodać otuchy przed egzaminem, zawodami czy innym ważnym wydarzeniem. Przytulać możemy nasze ulubione zwierzęta i nasze ulubione pluszaki. Są różne rodzaje przytulania i ich znaczenie są różne, w zależności od kontekstu.

Badacze już dawno zauważyli, iż przytulanie ma na ludzi wspaniały wręcz leczniczy wpływ.

Podczas przytulania przysadka mózgowa uwalnia oksytocynęhormon, który wyzwala w nas spokój, powoduje, że ufamy, daje ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. 

Przytulanie wzmacnia odporność na infekcje

W obecnym czasie jest to ważna zaleta przytulania. Stymuluje ono grasicę odpowiedzialną za równowagę w produkcji białych krwinek w organizmie, dzięki czemu jesteśmy zdrowi, bo nasz system immunologiczny ma narzędzia do walki ze stresem i z infekcjami.

 Przytulanie podnosi poczucie własnej wartości, atrakcyjności, zwiększa pewność siebie.

Po urodzeniu buduje je w nas dotyk rodziców. Ten stan zapisuje się w naszym układzie nerwowym. Gdy jako dorośli dostajemy uściski, nasze komórki „przypominają” nam uczucie bycia kochanym.

Przytulanie pomaga się komunikować, zacieśniać więzi

Dotyk jest najważniejszy w komunikacji pozawerbalnej. Gdy nie wiesz, co powiedzieć cierpiącemu przyjacielowi, przytulenie jej będzie najlepszym rozwiązaniem.

Chroni przed chorobami serca i obniża poziom stresu.

Za każdym razem, kiedy się przytulasz, obniżasz tętno (swoje i osoby przytulanej), zmniejszając tym samym produkcję kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu, który powoduje spustoszenie w naszych organizmach.

Pandemia spowodowała, że spędzamy razem w swoich domach czy mieszkaniach bardzo dużo czasu. Warto go wykorzystać na okazanie sobie wsparcia i życzliwości poprzez ten z pozoru mały gest. .

  • Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka przytulaj go jak najczęściej.
  • Jeśli jesteś rodzicem nastolatka to szukaj okazji do okazania mu wsparcia gestem (zawsze zapytaj czy ma na to ochotę – to specjalny czas w ich życiu).
  • Jeśli jesteś dzieckiem przytulaj się jak najczęściej, gdy tylko masz ochotę lub tego potrzebujesz do mamy, taty, ulubionego zwierzaka czy pluszka

Warto niezależnie od wieku korzystać z tego „cudownego leku”, który jest za DARMO.

A.G.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s