Relacje

O PRZYJAŹNI

Minione 14 lutego Walentynki to dzień, który świętują nie tylko zakochani. Bardzo często w tym dniu dajemy znać w szczególny sposób naszym przyjaciołom, że są dla nas ważni.

Wszyscy potrzebujemy przyjaciół.

Przyjaciel to ktoś więcej niż kolega czy koleżanka. Wyróżnia się on tym, że mamy ochotę z nim być nie tylko w trakcie dobrej zabawy, ale również wtedy kiedy nam jest smutno. Wiemy, że przyjaciel uszanuje nasze trudne uczucia, będzie przy nas nawet w chwilach słabości, wybaczy nam drobne błędy czy nieporozumienia.

Przyjacielem nie zostaje się od razu.

Nie od razu wiemy kto będzie naszym przyjacielem.  To znajomość, która przetrwała „próbę czasu” . To znaczy, że przyjacielem nazywamy kogoś z kim przeżyliśmy wiele wydarzeń i pomimo różnych życiowych zmian nadal mamy ochotę ze sobą przebywać.  Budowanie  przyjacielskich więzi  wymaga kilku etapów. Na początku trzeba się ze sobą oswoić, budować między sobą zaufanie, sprawdzić się w trudnych sytuacjach. Gdy zbyt szybko obdarzymy kogoś zaufaniem, możemy przeżyć rozczarowanie a nawet cierpienie.

Kiedy się poznajemy, przyciągają nas podobieństwa . Cieszymy się, jeśli spotkamy kogoś, kto tak jak my ma psa lub hoduje rybki, lubi kolekcjonować minerały lub czytać  fantastykę, jego ulubiony sport to siatkówka albo uwielbia pociągi.

Przyjaźń to jednak  nie tylko zachwyt tym, co nas łączy, ale również akceptacja różnic.

Nie wszystko musimy robić tak samo, nie we wszystkim musimy się zgadzać, ale szanujemy siebie nawzajem oraz swoje wybory. Co więcej, akceptujemy również swoje wady. Dbamy, aby przyjaciel czuł się w naszym towarzystwie dobrze nawet jeśli jest w czymś słabszy lub ma inne zdanie.

O przyjaźń warto dbać.

Przyjaciel to ktoś, kto znajdzie dla nas zawsze czas. Nawet, jeśli jest zabiegany, nie mogąc się spotkać zadzwoni albo napisze, ponieważ będzie szanował nasz czas i nasze emocje. Przyjaciel w trudnych momentach będzie przy nas nawet wtedy, gdy inni będą wybierali „łatwiejszą drogę”. Przyjaciel znajdzie sposób, żeby nam powiedzieć, że robimy coś na własną niekorzyść, nawet jeśli to będzie trudne aby uchronić nas przed poważnymi kłopotami.

Prawdziwa i długotrwała przyjaźń jest jednym z największym skarbów w życiu.

„Przyjaźń to silny związek między ludźmi, oparty na wzajemnej sympatii i szacunku, lojalności, zaufaniu, życzliwości, solidarności, zrozumieniu, wspólnych zainteresowaniach i podobnym systemie wartości. Przyjaźń wymaga symetrii – nie można przyjaźnić się z kimś, kto nie przyjaźni się z nami, nie wnosi w tę relację równoważnego wkładu lub nas wykorzystuje. O przyjaźń trzeba dbać – spędzać razem czas lub pozostawać w bliskim kontakcie, pomagać sobie wzajemnie, należy dochowywać tajemnic przyjaciela, a także wspierać go w trudnych sytuacjach. Ważne jest, by być wielkodusznym i wybaczać sobie drobne błędy. Prawdziwa przyjaźń nie oznacza jednak, że powinniśmy aprobować wszystkie pomysły czy zachowania przyjaciela – przeciwnie, czasem trzeba mu się przeciwstawić, odwieść od złych działań i wyborów (…) najpierw z nim porozmawiać, a jeśli to nie poskutkuje, zawiadomić jego rodziców lub inne właściwe osoby, zanim wydarzy się coś złego. Prawdziwa i długotrwała przyjaźń jest jednym z największym skarbów w życiu.” (wstęp do opowiadania Wojciecha Cesarza „Sztuka Programowania” z książki Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach).

A.J.N.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s